Първото поражение на Даниил Медведев! Драматичен старт на Русия в ATP Cup

2 януари 2022, 07:58 MSK

Россия на ATP Cup – 2022

Коментар

Но в националния отбор блестящо дебютира Роман Сафиулин, който направи зашеметяващ камбек.

Началото на руския национален отбор ATP Cup – 2022. Лидерът на нашия екип Даниел Медведев претърпява първо поражение в отборно състезание от два сезона насам.

Провокатор, злой гений или просто герой? Фантастический год Даниила Медведева Провокатор, зъл гений или просто герой? Фантастична година от Даниел Медведев

Кратката тенис ваканция приключи бързо. Най-добрите играчи в света дойдоха в Австралия, където започват турнири в различни градове. В Сидни минава ATP Cup, където руският национален отбор защитава титлата от миналата година. Но Dream Team този път няма да бъде, защото три четвърти от победния състав отпаднаха поради коронавирус. Андрей Рубльов, Аслан Карацев и Евгений Донской в последния момент положиха положителен тест и не отидоха на Зеления континент.

Фантастическая победа России в ATP Cup! Медведев и Рублёв в финале не отдали ни сета Фантастична победа на Русия в ATP Cup! През 2007 г. е избран за президент на Русия.

В тази ситуация лидерът на руския отбор Даниил Медведев бързо трябваше да търси заместник. Така капитан стана неговият личен треньор-французинът Жил Сервара. Втората ракета на националния отбор зае 167-ата ракета на света Роман Сафиулин, младши шампион на Australian Open-2015. Романтика само за година и половина по-млади Медведев, и на пророк Даниил за него има някои впечатления още с юниорских времена: „По мое мнение, не сме играли с него на професионално ниво, но когато той ми попадался по юниорам, мен вече само колотило. Имахме много финали – полуфинали-и често бяха трийсетина, които продължиха 3 часа. През последните няколко дни тренирахме няколко пъти. Мисля, че ще играем заедно.“

Освен това в отбора бяха поканени 27-годишният Евгений Карловски (269-та ракета на света) и 21-годишният Александър Шевченко (328). Ето как Медведев характеризира съотборниците си: „Евгений е много спокоен. Той е душата на колектива. Що се отнася до Александър, аз го познавам добре на практика, защото с него играем много PlayStation. Той е забавен и непосредствен. С него си пишехме много напоследък, защото му помогнах с визата. Той е страхотен човек.“

Като цяло на сегашната ATP Cup имаше доста снимки и заменки. Световният лидер Новак Джокович се оттегли от турнира, който все още не е решил въпроса с ваксинацията и не е получил разрешение да влезе в Австралия. Доминик Тим не се е възстановил напълно. Заради отказа си от борбата отпадна целият национален отбор на Австрия. Именно с тях трябваше да се играе първият мач от жребия-2022 руснаците, но в крайна сметка новият съперник е националният отбор на Франция, който набързо събра състав от играчи, участващи в други австралийски турнири.

Спомнете си, че според правилата на състезанието, мачът се отваря от вторите номера на отборите, след това се срещат лидерите и след това се провежда комбинация от двойки. Сафиулин прави дебюта си за националния отбор с 26-годишния французин Артур Риндеркнеш (58). Въпреки факта, че тенисистите са почти на възраст, те не са играли един с друг преди това. Началото на мача се оказа упорито. При резултат 1:1 съперниците изиграха гейм на сервис на роман за повече от 15 минути – 11 пъти беше равен, руснакът изигра 5 брейк-пойнта, но с 6-ия вече не се справи. Както се оказа, този гейм беше ключов в сета. Скоро Артър направи още един пробив и уверено доведе партията до победа – 6:2. Във втория сет за първи път Сафиулин поведе с брейк-2:0, но не удържа предимството си. Нещата вървяха към тайбрек, Но Роман отново взе чуждото подаване и изравни резултата по точки – 7:5. В третия сет Сафиулин веднага поведе с два брейка-4:0 и позволи на съперника да изиграе само един от тях. 2:6, 7:5, 6:3 за 2 часа и половина. Страхотен камбак дебютант на руския национален отбор! Всъщност, Роман Сафиулин за първи път от 2018 г.печели играч от топ 100.

Ясно е, че с такъв състав на руския национален отбор е трудно да се разчита на висок резултат в турнира. И за Даниил Медведев, който в момента е втората ракета на света, на преден план излизат три предизвикателства – игрова практика пред Australian Open, набор от точки за класиране и награди. Дори ако националният отбор на Русия не излезе от групата, Даниел ще може да проведе шест мача – по три на сингъл и двойка. В зависимост от класирането на противника за всяка победа в груповата фаза се присъждат от 20 до 90 точки. Като втора ракета на света Медведев ще получи $ 220 000 за участие в турнира, както и $ 44,5 000 за всяка победа на сингъл, $ 8,5 000 – в двойка и още $ 10 000 за общата победа на националния отбор в мача.

15 лет мы ждали эту победу! Россия в третий раз в истории выиграла Кубок Дэвиса 15 години чакахме тази победа! Русия спечели Купа Дейвис за трети път в историята

С Уго Умбер преди този мач Даниел Медведев само веднъж-в първия кръг на Хамбург-2020, руснакът загуби от съперника си в два сета. В това отношение двубоят в Сидни се очакваше да бъде труден. Така се случи. Даниел поведе с брейк-2:1, но веднага загуби предимството си. На тайбрека французинът се откъсна напред с 4:1, но Медведев успя да спечели и да грабне победата– 7:6 (7:5). В началото на втория сет отново руснакът взе подаването на съперника-3: 0. Въпреки това, Уго спечели – 3: 3. Изглеждаше, че отново ще има тайбрек, но в края на партията французинът направи още един брейк-7: 5. В третия сет Даниел отново успя да вземе чужд сервис – 3:1, но това предимство не продължи дълго – 3:3. Струва си да се отбележи, че Даниел нямаше забележимо предимство на своя сервис – имаше много двойни, често не беше първият, плюс французинът беше добре приет и принуди руснака да се включи в продължителни разигравания. Както и в първия сет, всичко се реши на тайбрек. Медведев отново отстъпи-0: 4, но този път не успя да измъкне победата. 7:6 (7:5), 5:7, 6:7 (2:7) за три часа борба.

Толкова Даниел Медведев Неуспешно започна изявите си през този сезон и на ATP Cup – 2022. Руснакът не знаеше поражението в отборните мачове през цялата 2021 година. Спомнете си, че той спечели 4 победи в ATP Cup – 2021, една за Купата на Лейвър за Европа и пет за Купа Дейвис-2021. И съотношението на сетовете – 20-1. И тази серия на Медведев прекъсна. След два гола резултатът в мача Русия-Франция стана 1-1 и всичко се реши в срещата на двойки. След това руснаците играят на 4 януари с домакините-австралийците, а на 6 януари-с отбора на Италия. Победителите от нашата група B в полуфиналите ще се изправят срещу най-добрия отбор от група C, където играят Германия, Канада, Великобритания и САЩ. Финалът ще се проведе в Неделя, 9 януари.