И Челси, и Ливърпул получиха значителен удар в надпреварата за титлата във Висшата лига, след като изиграха вълнуващо и без дъх равенство 2-2 на Стамфорд Бридж, като Кристиан Пулишич отбеляза изравнителен гол на домакините, резултат, който оставя лидера Манчестър Сити на 10 точки напред.

В среща между втори и трети, която беше обявена за решаваща през сезона, като и двете страни отчаяно се стремят да вървят в крак с Сити след победната си серия от 11 мача, Ливърпул беше този, който удари първи, когато Садио Мане наказа грешката на Трево Чалоба да постави червените напред в деветата минута.

– Тетрадка: вътрешни истории от цял свят
Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Подготовката към мача беше доминирана от пропуска на нападателя на Челси Ромелу Лукаку, след като той беше изпуснат от мениджъра Томас Тухел и въпреки че "сините" започнаха по-ярко, те се оказаха двама отпаднали в рамките на половин час, когато Мохамед Салах победи Маркос Алонсо и завърши покрай Едуард Менди от тесен ъгъл.

Матео Ковачич връчи на Челси спасителна линия със зрелищно, потапящо воле от границата на наказателното поле, което изтръшна от гредата и победи резервния вратар на Ливърпул Каоимхин Келехер , а националът на САЩ Пулишич изстреля нивото на сините в края на полувремето с композиран завършек с ляв крак, за да завърши неистов начален период.

„Беше невероятно първо полувреме“, каза Пулишич пред BBC след мача. „Чувстваш, че след като получихме инерция и се върнахме 2-2, е малко разочароващо да не получим победител, но вероятно в крайна сметка ще бъде справедлив резултат.“

Ливърпул, който се справяше с ключови отсъствия и беше без мениджър Юрген Клоп, както и Алисон , Роберто Фирмино и Джоел Матип , за гостуването на Стамфорд Бридж след съмнение за положителни тестове за COVID-19, имаха по-добрия от ранните шансове за второто полувреме и Менди направи спасяване, за да предотврати лоба на Салах.

Челси обаче завърши на върха, като Келехер отказа полуволе на Пулишич от близко разстояние, докато Антонио Рудигер също удари с глава от корнер.

Резултатът е огромен тласък на шансовете на Сити да защити титлата си във Висшата лига и оставя отбора на Пеп Гуардиола на 10 точки пред втория Челси и на 11 пред третия Ливърпул, въпреки че червените имат мач в ръка.

Ливърпул ще играе следващите си две Висша лига срещу Кристъл Палас и Брентфорд без Салах и Мане, докато се отправят към Купата на африканските нации. И двамата нападатели бяха от решаващо значение за бързия им старт под ръководството на асистент-мениджъра Пепийн Лийндерс, въпреки че Мане може би имаше късмет да избяга от червен картон само за шест секунди, когато хвана капитана на Челси Сезар Аспиликуета с ръка, когато се бореше за висока топка.

„Ясно червено“, каза след това Аспиликуета. „Нямам нищо против, ако са минали пет секунди от играта, това е червен. Не разбирам, имахме такива решения онзи ден. Това е ясен червен картон. Получаваме тези решения срещу нас и това може да промени начина на играта."

Това даде тон за неистово откриване на състезанието. Ливърпул проби Мане след своенравния удар с глава на Чалоба, като Рудигер направи достатъчно, за да предизвика Салах, докато гледаше да преобразува съкращаването от вътрешността на наказателното поле.

След това завърналият се Кай Хаверц принуди Трент Александър-Арнолд да направи грешка, но десният бек на Ливърпул беше спасен от резервния вратар Келехер, който спаси в краката на Мейсън Маунт .

Ливърпул обаче бяха по-безмилостни моменти по-късно, след като гостите отбелязаха първия гол. Мане се хвърли върху грешката на Чалоба, когато защитникът се наведе, за да ниска топка с глава, като нападателят на Сенегал прескочи Менди, преди да стреля покрай възстановяващия се Аспиликуета.

Челси, който започна по-ярко, остана на предния крак, а Алонсо имаше два шанса на задната греда. Заплахата на Ливърпул дойде на почивката и Менди беше принуден да спаси, за да откаже Салах, след като беше изигран към вратата, въпреки че египтянинът беше в ярд офсайд.

Но Салах нямаше да бъде отказван дълго и голмайсторът на Висшата лига добави 16-ия си гол за сезона в 26-ата минута. Салах се надпреварва, за да срещне пробивна топка от Александър-Арнолд, преди да финтира Алонсо от външната страна и да заби край покрай Менди на близката му греда, за да удвои преднината на Ливърпул срещу бившия му отбор.

Салах се надпреварва отново след подаване за първи път на Александър-Арнолд, но Чалоба направи достатъчно, за да влезе, преди Аспиликуета да блокира удара му, докато търси далечния ъгъл.

В задъханото първо полувреме все още имаше време за грандиозно завръщане на Челси, тъй като домакините удариха два пъти за четири минути в края на началния период.

След като Келехер изби с юмрук свободен удар на Челси, Ковачич разработи изключителна техника, за да изпрати първо воле, което се разби от гредата и в задната част на мрежата от 20 ярда, за да даде надежда на феновете на домакините.

И покривът почти се откъсна от Стамфорд Бридж, когато Пулишич успя да завърши чудесно покрай Келехер, за да изравни Челси в добавеното време, след като Н'Голо Канте изигра звездата на USMNT през вратата.

Диого Жота и Мане заплашиха след почивката с бягания зад високата линия на Челси, въпреки че флагът за офсайд беше вдигнат и в двата случая, преди Менди да направи зашеметяващо спасяване, за да откаже Салах това, което би било невероятна секунда, докато надпреварата продължаваше да се играе с вълнуващо темпо.

Пулишич беше уловен от Джота, докато се опитваше да се справи с отскачаща топка и след като Менди беше извън линията му, Салах изглеждаше да победи вратаря от 30 ярда. Менди се върна, за да направи отлично спиране, преди да бъде извикан отново в действие, за да предотврати ожесточеното шофиране от международния съотборник Мане.

23-годишният Келехер отговори с инстинктивно спасяване, за да предотврати надигащото се полуволе на Пулишич от близко разстояние, въпреки че вратарят щеше да бъде победен, ако американецът намери място от двете му страни.

Това завърши идеалния уикенд за лидера Сити, който удари късно, за да победи Арсенал от 10 човека на Емирейтс в събота.

„Това е голяма разлика“, каза Върджил ван Дайк от Ливърпул. „Те [Градът] имат титлата, която може да загубят в момента, но все пак всичко може да се случи. Ние бяхме там и я раздадохме, така че всичко е възможно. Фокусираме се върху себе си.

„Ако водите с 2:0, не искате да допуснете толкова близо до полувремето, дайте им инерция да се върнат в играта, случи се – фантастичен удар, трябва да отдадете чест на [Ковачич]. Това им дава инерция и те вкарват втория.

„За външния свят беше доста добър мач за гледане, но ние дойдохме тук за три точки и не ги получихме.