ЛОНДОН – Манчестър Сити показа, че е в собствена лига, така че Висшата лига трябва да бъде благодарна, че Челси и Ливърпул все още могат да ни забавляват. Неделното равенство 2-2 на Стамфорд Бридж не помогна на нито един отбор и само консолидира хватката на Сити на челната позиция, но футболът е свързан с опасност, риск и преодоляване на недостатъците и когато всичко се събере, получавате незабравим мач като този .

Дори преди Сити да се придвижи с 11 точки напред на върха на таблицата с победа с 2-1 в Арсенал в събота, този сблъсък втори срещу трети винаги е бил случай на двете страни, които трябва да спечелят, за да запазят слабите надежди да хванат машината за победа на Пеп Гуардиола . Победата на Сити на Емирейтс беше тяхната 11-та поредна победа във Висшата лига и всички те бяха спечелени с такава монотонна лекота, отбелязаха 33 гола и допуснаха само седем, че на всеки три точки сега се среща малко повече от свиване на рамене на неизбежност.

С изключение на малко вероятен колапс през втората половина на сезона, Сити ще спечели четвърта титла в лигата за пет години и вие ще се мъчите да преброите на пръстите на едната си ръка времето, в което е трябвало да ровят дълбоко в резервите си, за да преодолеят трудностите през това време Период. Гуардиола изгради един от най-великите отбори в историята на английския футбол през шестте си години на Etihad, но те може би просто са твърде добри, за да допринесат за мачове като този.

Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Челси и Ливърпул ни дадоха толкова пулсираща среща, защото и двамата имат слабости, които могат да бъдат използвани от опонентите им. И в резултат и двамата трябваше да поемат рискове в опит да осигурят решаваща победа.

И те също трябваше да влязат в играта с нежелани разсейвания, надвиснали над двата клуба.

Челси, с три победи от последните си осем в лигата, остана без нападателя от £97,5 милиона Ромелу Лукаку , отстранен от треньора Томас Тухел заради откровено интервю за неуспеха му да впечатли досега на Стамфорд Бридж след завръщането си в клуба от Интернационале през лятото. А Ливърпул остана без мениджър Юрген Клоп , вратарят Алисон , защитникът Джоел Матип и нападателят Роберто Фирмино – всички в изолация заради COVID-19.

Сити, за разлика от тях, се радват на забележително спокоен цикъл на успехи след загубата от Кристъл Палас през октомври, поради което се качват свободно към друга титла. Но Висшата лига се счита за най-вълнуващата в световния футбол заради мачове като този и отбори като Челси и Ливърпул и драмата, която създават.

От първата минута, когато Садио Мане имаше късмета да избяга от червен картон за това, че се появи да удари Сезар Аспиликуета в лицето с лакът след само 14 секунди, играта беше пълна с инциденти. По-късно Аспиликуета каза, че това е бил "чист червен картон", когато е интервюиран след мача.

Кристиан Пулишич , който играеше централизирано в отсъствието на Лукаку, пропиля златен шанс да открие резултата в седем минути, когато, като победи само резервният вратар Каоимхин Келехер , той беше нерешителен и позволи на младежа да задуши топката. Това се оказа скъпоструващ пропуск, когато две минути по-късно Мане се възползва от щастливото си бягство от изгонване, като се нахвърли при грешка на Трево Чалоба и вкара гол.

Челси беше в безпорядък и Ливърпул изглеждаше като отборът, който спечели титлата през 2019 г. Когато Мохамед Салах направи 2-0 в 26-та минута със зашеметяващ край близо до гредата, след като премина покрай Маркос Алонсо , изглеждаше, че Ливърпул е на път да даде Челси от вида на удара, който нанесоха на Манчестър Юнайтед по време на разгрома с 5-0 на Олд Трафорд по-рано този сезон.

Ливърпул обаче не успя да отбележи трета и два гола на Челси в рамките на три минути в края на първото полувреме обърнаха играта с главата надолу.

Когато Kelleher изби в 42-та минута пряк свободен удар на Алонсо, вратарят изглежда се справи добре, за да откаже защитника на Челси. Но топката изпусна Матео Ковачич на границата на наказателното поле и докато той въртеше назад, халфът някак си насочи воле отвъд Келехер и в мрежата. Това беше грандиозна демонстрация на техника от бившия играч на Реал Мадрид и това даде на Челси опора отново в играта.

И им отне само три минути, за да отбележат изравнителен гол, когато Пулишич изкупи по-ранния си пропуск, като засече подаването на Н'Голо Канте , преди да победи Келехер с прецизен удар с ляв крак покрай национала на Република Ирландия . Докато хаосът продължаваше на терена, Мейсън Маунт почти изведе Челси с 3-2 в добавеното време на първото полувреме с ударно воле, което рикошира точно встрани от гредата.

Когато една игра е толкова наситена със събития през първото полувреме, тя рядко дава второ полувреме със същото качество, защото треньорите запушват дупките, които са довели до предишното вълнение. Но докато целите спряха, забавленията не.

Салах форсира решаващо спасяване от Едуард Менди с лоб от 25 ярда в 57-та минута, а Мане също беше отказано от вратаря на Челси. Kelleher, за да не бъде надминат, след това направи зашеметяващо спасяване, за да попречи на Pulisic да отбележи своя втори от мача.

Общо имаше 25 положения през 90-те минути, като и двете страни отбелязаха по шест в целта. Нито един от двамата обаче не можа да намери победител.

„За външния свят това беше доста добър мач за гледане, но ние дойдохме тук за три точки и не ги получихме“, каза защитникът на Ливърпул Върджил ван Дайк .

Дори ако един отбор беше направил достатъчно, за да вземе и трите точки, трудно е да си представим, че биха успели да намалят разликата от Сити, които са предназначени за още една титла. И предизвикателството, пред което са изправени и двата преследващи клуба, става още по-страховито през следващия месец, като Салах ( Египет ), Менди и Мане (и двамата Сенегал ) сега се отправят към Купата на африканските нации в Камерун .

Но Висшата лига все още знае как да вълнува, дори ако титлата вече е предрешена.