Килиан Мбапе се включи в новата година с няколко големи постижения в кариерата в понеделник в категоричната победа на Пари Сен Жермен от Купе де Франс над четвъртото ниво Ван ОК.

Водейки линията за гигантите от Лига 1, Мбапе му трябваха само 17 минути през второто полувреме, за да регистрира хеттрик при победа с 4-0, която осигури квалификацията на ПСЖ за осминафиналите на надпреварата за 20-и път през последните 21 сезона.

Ръководство за ESPN+: Ла Лига, Бундеслига, MLS, FA Cup, още (САЩ)
Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Преснел Кимпембе изведе парижани напред в средата на първото полувреме, преди Мбапе да постави без съмнение резултата с бърз троен между 59-ата минута и 76-ата минута .

Последният гол, отбелязан на Стад де ла Рабине от Мбапе, който навърши 23 години миналия месец, беше 150-ият му гол за ПСЖ в само 196 мача. Този крайъгълен камък идва само няколко седмици, след като двубоят му срещу бившия клуб Монако миналия месец включваше 100-ия му гол в Лига 1, отбелязан за ПСЖ, откакто той отвори акаунта си при дебюта си при победа с 5-1 в Мец на 8 септември 2017 г.

Общо: 150

Само за да завърши забележителната си вечер, седмият хеттрик на Мбапе за ПСЖ също изведе младия нападател отвъд двоен век голове за клуба и страната – 150 гола с ПСЖ, 27 гола за Монако и 24 гола за Франция за общ сбор в кариерата от 201.

Общо: 24

Въпреки крехките си години, Мбапе е третият голмайстор на Пари Сен Жермен за всички времена и сега изостава само с шест гола Златан Ибрахимович , играчът на второ място в списъка.

Ибрахимович отбеляза 156 гола в 180 мача по време на престоя си в Париж, което означава, че Мбапе почти сигурно ще изпревари общия сбор на шведа преди края на сезона.

Единсон Кавани остава най-добрият голмайстор на ПСЖ за всички времена с 200 гола в 301 мача, преди да напусне, за да се присъедини към Манчестър Юнайтед, но ако Мбапе запази сегашния си добър резултат – вкара шест гола в последните си три мача и седем от последните 10 гола на ПСЖ във всички състезания – тогава има външен шанс той да свали и стария си съотборник.

„Тези 150 гола са източник на гордост“, каза Мбапе след мача, след като взе топката. „Да вкарваш толкова много в такъв голям клуб винаги е удоволствие. Разликата се намалява все повече и повече [за най-резултатните].

"Имам късмет, че съм редом до страхотни играчи, знам, че Ибрахимович не е далеч. Но най-важното е да се класирам и да продължа да се подготвям добре за следващите предизвикателства."

Разбира се, ПСЖ ще бъде много загрижен за това какви са тези „следващи предизвикателства“. Договорът на Мбапе изтича в края на сезона, което означава, че той е свободен да води преговори с чуждестранни клубове сега и да се споразумее за безплатен трансфер през лятото.

Източници казаха на Марк Огден от ESPN, че Реал Мадрид се опитва да привлече Мбапе (както и Ерлинг Хааланд ) следващото лято в опит да се възползва от финансовите проблеми в Барселона, като привлече двамата най-търсени играчи в световния футбол.

Реал се провали с 200 милиона евро за Мбапе през летния трансферен прозорец, но се очаква френският национал да премине на Бернабеу като свободен агент през юли.

Така че ПСЖ трябва да празнува всеки резултат, който Мбапе достига през останалата част от сезона, защото всеки може да бъде последният му за клуба.