ФЕНИКС – Крис Пол и Финикс Сънс се превърнаха в едни от най-добрите играчи в лигата. Това е голяма причина да са достигнали 30 победи преди всеки друг отбор в НБА този сезон.

Пол имаше трипъл-дабъл с 14 точки, 13 борби и 10 асистенции, а Сънс подобриха до 25-0, когато водеха след три четвърти, като победиха Ел Клипърс със 106-89 в четвъртък вечер.

Както обикновено, 36-годишният Пол беше маестрото, което правеше големи игри в последните минути, за да затвори Клипърс. Той удари решаваща 3-та и направи пет асистенции през четвъртата четвърт.

„Най-големият проблем на някои отбори е, че те не знаят какво искат да бягат или кого искат да отидат надолу по участъка“, каза Пол. "Мисля, че имаме добър усет за това. Знаем какви са нашите игри."

Сънс се премести с мач пред Голдън Стейт за най-добър рекорд в лигата. Те спечелиха три поредни и четири от пет. Това е въпреки, че няколко играчи пропуснаха значително време през този сезон, включително стражът на All Star Девин Букър .

„Просто мисля, че играчите са свършили наистина добра работа, за да управляват нашата култура“, каза треньорът на Сънс Монти Уилямс. "Имаме нереална игра на стража, което наистина помага."

Пол продължава да изглежда на 26 години вместо на 36, като прави малко от всичко, за да запази Сънс сред елита на лигата. Неговите 13 борби бяха връх в кариерата му в 1128-ия му мач от редовния сезон в НБА.

Кам Джонсън добави рекордните в кариерата си 24 точки, а Джален Смит – нападателят от втората година, чието игрово време се увеличи драстично заради проблемите с COVID-19 на Сънс – имаше още един добър мач с 19 точки и 14 борби.

„Много се забавляваме да играем заедно“, каза Джонсън. "Нещата започват да щракват."

Тези изпълнения помогнаха за компенсиране на тежката вечер за Букър, който стреля само 5 от 22 от терена и завърши с 11 точки. Той беше 0 от 7 при 3 точки.

Уилямс каза, че центърът Деандре Айтън , нападателят Джей Краудър и ДжаВейл МакГий са изчистили протоколите на лигата за COVID-19, но са били отстранени от играта, докато се връщат във форма. Пазачът Ландри Шамет все още е в протокола.

Клипърс паднаха под .500 при 19-20 въпреки рекордните за сезона 26 точки от бившия нападател на Сънс Маркъс Морис-старши . Реджи Джаксън добави 16. На Клипърс липсваха гардовете Люк Кенард и Ксавие Мун , заедно с центъра Ивица Зубак , заради протоколите за COVID-19.

„Остъргахме и се състезавахме“, каза треньорът на Клипърс Тай Лу. "Това е добър клуб с топка там и те играха добре. Техните звезди поеха надолу и поеха играта."

Сънс поведоха със 17 точки в средата на третата четвърт, но Клипърс намалиха до 73-66 в следващите няколко минути. Сънс поведоха със 75-66 в последната четвърт.

Клипърс дръпнаха до 79-76 при оставащото 8:36, когато Амир Кофи реализира игра за три точки, след като направи полагане, докато беше фаулиран. Но Сънс отговориха със следващите шест точки и бавно се отдръпнаха.

Сънс скочиха до аванс от 56-40 на полувремето, след като надскочиха Клипърс с 15 през втората четвърт. Джонсън поведе Сънс със 17 точки преди почивката. Морис имаше 13 за Клипърс.