Когато Лос Анджелис Лейкърс приемат Атланта Хоукс в петък вечер (22:00 ET по ESPN и приложението ESPN), отборът и НБА ще отпразнуват 50-годишнината от 33-годишнината на победната серия на Лейкърс през сезон 1971-72, считан за един от най-нечупимите рекорди в историята на НБА. Беше 7 януари 1972 г., когато Лейкърс победиха Хоукс със 134-90, за да продължи серията до 33 мача, преди да паднат в Милуоки две нощи по-късно.

В 75-годишната история на НБА е имало само пет серии от по 20 победи в рамките на един сезон, което е индикация колко рядко се случва подобно серия. За да оформите какво е необходимо, за да съберете нещо дори близо, помислете за последните две.

2015-16 Warriors започнаха с 24-0 и всичко, което имаха, беше най-добрият отбор в редовния сезон, който завърши 73-9. 2012-13 Маями Хийт спечели 27 поредни и всичко, което имаха, беше Леброн Джеймс на върха на физическите си сили, както и трима други членове на Залата на славата (Рей Алън, Крис Бош и Дуейн Уейд), които играха в перфектна хармония.

И все пак Лейкърс 1971-72, водени от членовете на Залата на славата Уилт Чембърлейн , Джери Уест и Гейл Гудрич ( Елджин Бейлър се оттегли от девет мача през сезона, буквално точно преди началото на поредицата), публикуваха рекорд, който остава относително безопасен.

Ето един поглед към някои от индивидуалните рекорди, които са устояли и вероятно ще издържат изпитанието на времето като неразбиваеми, дори след 25 години, когато НБА празнува своя 100-ти сезон.

Сезон

Целият сезон на Уилт Чембърлейн 1961-62 г. по същество е написан в статистически бетон, никога да не се дублира. Той постигаше средно 50,4 точки на мач, най-високото за всички времена – и никой не е близо. Майкъл Джордан е единственият играч освен Чембърлейн със средно повече от 37. Чембърлейн прави средно 39,5 удара на мач, най-високото ниво досега – и никой не е близо. Никой друг не е имал средно повече от 30. Елгин Бейлър веднъж е имал средно 29,7, Джордан и Алън Айвърсън са средно по 27 веднъж.

Друга оценка, която със сигурност ще остане завинаги, са средните му 48,5 минути на мач. Той никога не е бил заменен през този сезон; той пропусна само осем минути от един мач, след като беше изгонен през четвъртата четвърт. Той достигна средно повече от 48 минути, тъй като изигра седем мача продължения. Той като по чудо почти никога не е имал проблеми с фалове, като средно в кариерата е 1,5 на мач.

• 41 технически фалове на Рашид Уолъс. Мач 7 от финалите на Западната конференция през 2000 г. живее в позор в Портланд заради противоречиви освирквания. Отношенията на Уолъс с официалните лица станаха от лоши до по-лоши и се разиграха през следващия сезон, когато той натрупа рекордните 41 технически техники по пътя към 18 изтласквания. През 2006 г. НБА въведе нови правила, които изискваха отстранени, след като играч навърши 16 години за един сезон, и това вероятно завинаги заледи рекорда на Уолъс. Той е трети за всички времена по технически фалове с 317 за своите 16 сезона, зад само Карл Малоун , който имаше 332, и Чарлз Баркли, който имаше 329.

• 88 игри на Уолт Белами. През 1968-69 г. Белами започва с Ню Йорк Никс и изиграва 35 мача. След това той беше променен в Детройт Пистънс и поради небалансирана странност в графика изигра 53 мача там, за да достигне 88 за сезона. Играчите са играли повече от 82 мача 41 пъти, за последно, когато Джош Смит игра 83 през 2014-15 за Детройт Пистънс и Хюстън Рокетс . Втори след Белами е Том Хендерсън, който изигра 87 мача между Bullets и Hawks през 1976-77.

Кариера

• 6731 нападателни борби на Моузес Малоун. Когато включите неговите ABA числа, това е 7382. Това е с 2500 повече от втория Артис Гилмор и с 2100 повече от Робърт Париш, когато се гледат само числата в НБА. Той има двата най-високи офанзивни мача в историята с 21 и 19. Настоящият активен лидер в офанзивните борби е Дуайт Хауърд , който все още изостава с 2600 от Малоун.

• 15 806 асистенции на Джон Стоктън в кариерата. Стоктън води в лигата по асистенции девет поредни сезона от 1987 до 1996 г. Той е с близо 4000 пред No2 за всички времена Джейсън Кид и с 5000 пред номер 3, Крис Пол . На 36 години Пол има средно водещо ниво от 9,9 APG през този сезон. Трябваше да продължи така, докато навърши 42 години, за да премине Стоктън. Бившата легенда на Юта Джаз притежава четирите най-високи асистенции в историята и седем от топ 10. Той имаше 31 мача с 20 или повече асистенции. Стоктън също е лидер за всички времена с 3 265 кражби в кариерата, което е с почти 600 повече от Кид под номер 2.

• 1192 последователни игри на AC Green. Серията продължи 16 последователни сезона с четири различни отбора от 1986 до 2001 г. Грийн подмина Ранди Смит, който изигра 906 последователни мача от 1972 до 1982 г. Най-дългата скорошна серия беше тази на нападателя на Юта Джаз Джо Инглс , който игра в 384 поредни мача 2015 до 2021 г. Тристан Томпсън изигра 447 последователни мача с Кливланд Кавалиърс от 2011 до 2017 г.

1067 последователни мача от редовния сезон на Леброн Джеймс (и отчитане) с двуцифрен резултат. Джеймс започна поредицата през 2007 г. и имаше няколко близки обаждания, включително миналия сезон, когато удари тройка, за да достигне 10 точки, само след като си навехна тежко глезена в мач и след това напусна към съблекалнята. По-рано този сезон той напусна мач с контузия в корема, след като отбеляза 10 точки. Джеймс изпревари Джордан, който имаше предишния рекорд от 866 последователни мача, през 2018 г. Единствената продължаваща серия, която беше близо, принадлежеше на Джеймс Хардън , но приключи миналия сезон с 450 мача, след като той трябваше да напусне мач с контузия на подколенното сухожилие. Джеймс отбеляза по-малко от 10 точки в два плейофни мача през периода, последният през 2014 г., когато отбеляза седем точки срещу Индиана Пейсърс .

Хакийм Олайджуон е 3,830 блокове. Рекордът на Mark Eaton от 5,56 блока на мач за сезон също е пресилен, но броят на Olajuwon е огромен. Той е с повече от 500 пред втория Дикембе Мутомбо , който е по-близо до девето място, отколкото първото в списъка. За да съответства на Olajuwon, играчът ще трябва да играе всеки мач в продължение на 15 сезона и средно 3,1 блока на игра. Има само трима активни играчи, които имат средно по 3 блока в сезон дори веднъж ( Майлс Търнър , Серж Ибака и Хасан Уайтсайд ).

Игра

• 30 асистенции на Скот Скайлс. Този рекорд вече е издържал изпитанието на времето, тъй като е бил в книгите повече от 30 години, датиращи от 30 декември 1990 г. Той остана с 29 асистенции, рекордът на Кевин Портър от 1978 г., за шест минути в четвърта четвърт, преди да получите рекордната стотинка с минута за игра. Скайлс, който имаше средно 8,4 асистенции на мач през този сезон и по-късно имаше мач с 20 асистенции, отбеляза 22 точки тази вечер (а Орландо Меджик отбеляза рекордните за отбора 155 точки при победа над Денвър). Най-близкото, което някой се доближи наскоро, беше през 2017 г., когато Раджон Рондо имаше мач с 25 асистенции с Ню Орлиънс. През последните 10 сезона Рондо и Ръсел Уестбрук са единствените играчи, които имат повече от 22 асистенции в мач.

• 100 точки на Уилт Чембърлейн. Наближава 60-годишнината от този подвиг, извършен на 2 март 1962 г., и има голям шанс 100-годишнината да настъпи, без да бъде докосната. Чембърлейн имаше мач от 78 точки по-рано през този сезон (при тройна загуба от продълженията от Лейкърс, когато Елджин Бейлър вкара 63 точки) и два мача от 70 точки през следващата година. Ключът беше на линията, където той беше 28 от 32. Той беше стрелец на 51% свободни хвърляния в кариерата и това беше най-добрият процент на свободни хвърляния за него през онзи вълшебен сезон. Втори най-много, разбира се, бяха 81 точки, които Коби Брайънт отбеляза през 2006 г., като направи 17 удара по-малко (46 срещу 63 на Уилт). След Брайънт, Девин Букър е единственият играч, достигнал 70 в мач, все още с 30 точки по-малко от рекорда на Чембърлейн.

• 55 борби на Уилт Чембърлейн. Това се случи на 24 ноември 1960 г. в игра, която Чембърлейн по-късно каза, че е една от най-изтощителните в кариерата му. Противникът беше Бил Ръсел и Бостън Селтикс , които спечелиха с три точки. Той счупи рекорда на Ръсел от 51 борби, поставен от предишния сезон. Чембърлейн и Ръсел имат 12-те мача с най-висок отскок в историята. Само двама други играчи са имали 40 (Нейт Търмънд и Джери Лукас) в историята. Имаше само няколко мача с 30 отскоки през последните две десетилетия, като последният беше този на Енес Фрийдъм , който имаше 30 в мач миналия сезон. За да видим колко малко вероятно е този рекорд да бъде счупен, имаше по-малко от 50 случая на отбор да е имал поне 56 борби в регламентен мач през този сезон. Джаз имаха 68 при победа през декември над Хорнетс ( Руди Гоберт събори 21 от тях), отговаряйки на най-високия сезон на Гризлис при победа през ноември над Кингс (нито един играч на Мемфис нямаше повече от 12).