Русия е натрупала шампионски правомощия. Но Даниел Медведев е най-добрият играч на ATP Cup в историята

Даниил Сальников

8 януари 2022, 11:39 MSK

Россия на ATP Cup – 2022

Коментар

Нашите тенисисти загубиха от канадците в полуфиналите. Този Отборен турнир ще има нов шампион.

Отборът на Русия на ATP Cup натрупа шампионски правомощия. Обаче Даниел Медведев напуска Сидни като най-добрия играч на този турнир в историята.

Просто красавцы! Даниил Медведев и Роман Сафиуллин вывели Россию в полуфинал ATP Cup Много са красиви! Даниел Медведев и Роман Сафиулин изведоха Русия до полуфиналите на ATP Cup

Груповата фаза в квартет Б на ATP Cup-2022 завърши с победа на руския национален отбор. Нашите тенисисти се справиха последователно с отборите на Франция, Австралия и Италия. В същото време руският състав в този турнир се оказа значително отслабен. Поради положителните тестове за коронавирус не успяха да вземат участие миналогодишните шампиони-Андрей Рубльов, Аслан Карацев и Евгений Донской. Но в тази трудна ситуация, за изненада на мнозина, ролята на втория номер уверено пое 24-годишният Роман Сафиулин, който преди това в цялата си кариера не се изкачи над 151-то място в класацията на ATP. Той спечели два единични мача от три, а на двойки и премина целия предварителен кръг със 100% успеваемост. И, разбира се, лидерът на руския национален отбор изглеждаше солиден и уверен през цялата седмица Даниел Медведев, който също спечели 2 единични от три и всичките три двойки дуели.

«Новое секретное оружие России!» Что нужно знать об открытии ATP Cup Романе Сафиуллине „Новото тайно оръжие на Русия!“Какво трябва да знаете за откриването на ATP Cup от романа Safiullin

Президентът на FTR Шамил Тарпишчев похвали играта на руските тенисисти в този турнир: „Медведев е лидер. Той знае как да комуникира. Той се държи компетентно и правилно, той е обичан, той не натиска партньора. Сафиулин се разкри в екипа ни като Карацев миналата година. В двойката Даня изобщо не предявява претенции, както другите лидери. Е, късметът дойде при силните, както често се случва. Положителният фон не се задържа в нито един мач. Струва скъпо. Лидерските качества на Медведев разкриха Роман. Даня е истински лидер, психолог и голям юнак. Има тежък период на подготовка за Големия шлем. Медведев върви нагоре, набира форма. Важното е да няма наранявания. Това е най-опасното.

Провокатор, злой гений или просто герой? Фантастический год Даниила Медведева Провокатор, зъл гений или просто герой? Фантастична година от Даниел Медведев

В полуфиналите като съперници отборът на Русия получи отбора на Канада, класиран на първо място в трудната група C, която включва и САЩ, Великобритания и Германия, водени от Александър Зверев. Ударната сила на канадците са двама играчи, които влизат в топ 15 – Феликс Оже-Аласим (11-та ракета на света) и Денис Шаповалов (14). Имайте предвид, че Феликс също играе капитан на отбора и основен принос той направи, побеждавайки в последния мач от груповата фаза 3-та ракета на света Александър Зверев. Що се отнася до Денис, той се възстанови от ковид, който вдигна на същото място, където Рубльов – на турнира в Абу Даби през декември.

Прочети:  Джокович е изгонен от Австралия! Визата му е анулирана. Какво става? Онлайн

По регламент, първите на корта излязоха вторите номера на отборите – Денис Шаповалов или Роман Сафиулин. Преди това тенисистите не са играли един срещу друг. Въпреки факта, че Денис е две години по-млад от роман, той е много по-висок в класацията. Най-добрият резултат на канадеца е 10 – то място, а руснакът-151-д.Шаповалов влезе по – уверено в играта, в първия гейм не успя да реализира двоен брейк пойнт, но след това все пак направи брейк и поведе-2:1. Това малко предимство му беше достатъчно, за да донесе ясно партията до победа-6:4. Във втория сет всеки тенисист взе подаванията си, въпреки че при резултат 1:1 Сафиулин изигра двоен брейк пойнт. Самият Роман за първи път в мача се доближи до чуждото подаване едва в 12-ия гейм на втората партия и веднага успя да реализира шансовете си – 7:5. Мачът се превърна в трети сет, където ключът беше четвъртият гейм. Сафиулин спечели 6 брейк точки, но никой от тях не успя да реализира. И два гейма по-късно Шаповалов взе подаването на противника и доведе мача до победа– 6:4, 5:7, 6:4 за 2 часа и 41 минути борба.

Така Канада поведе с 1:0 в мача с Русия, а във втория двубой излязоха лидерите на отборите – Феликс Оже-Аласим или Даниел Медведев. Тенисистите вече са се срещали два пъти един срещу друг, и двата пъти са победени от Даниел – на Мастърса в Торонто-2018 и в полуфиналите на US Open – 2021. До резултат 4:3 в полза на Феликс, тенисистите уверено държаха геймовете си, но след това канадецът стана по – грешен, а Медведев играеше просто невероятно – „четеше“ подаването на противника и вкара една топка след друга. Тук самият Оже-Алясим трепна, никога не успя да намери противоотрова за чистата и надеждна игра на руснака. В крайна сметка Даниел взе 9 поредни гейма и за 1 час и 10 минути спечели мача с „Баранка“ — 6:4, 6:0.

Прочети:  "Подмазване". Рубльов-за походите на "Барса" благодарение на пика

Така резултатът в мача Канада – Русия бе изравнен – 1-1, и всичко се реши в комбинация от двойки, на която излязоха всички същите играчи, които играха в сингъла-Оже-Алясим / Шаповалов и Медведев / Сафиулин. По време на първото подаване на Феликс руснаците изненадващо лесно направиха брейк – 2:1 и ясно доведоха партията до победа. В същото време в няколко чужди гейма те имаха шансове за успех – 6:4. Във втория сет имаше равностойна борба, случаят се приближаваше до тайбрек, като руснаците неочаквано провалиха гейма на Сервис на Сафиулин-5: 7. Съдбата на двубоя, целия мач и пътуването до финала реши на шампионския Тай-брейк, където канадците успяха– 4:6, 7:5, [10:7] за 1 час и 40 минути.

Камбека, както с Италия, руснаците този път не успяха. За първи път в турнира те загубиха в комбинация на двойки и по този начин завършиха изпълненията в равенство-2022. Въпреки това, нашите момчета се представиха достойно. Роман Сафиулин досега показа най-добрия тенис в кариерата си, а Даниел Медведев най-добрият играч на ATP Cup в историята. В сметката на втората ракета на света има 15 печеливши мача, включително 11 на сингъл. Най-близкият преследвач, испанецът Пабло Кареньо-Буста, тези показатели досега са 12 (6).

ATP Cup лидери по брой победи:
1. Медведев (Русия) – 15 общо-11 на сингъл (сезони 2020-2022)
2. Кареньо-Буста (Испания) – 12-6 (2020-2022)
3. Баутиста-Агут (Испания) – 11-11 (2020-2022)
4. Джокович (Сърбия) – 11-8 (2020-2021)
5. Evans (Великобритания) – 8-6 (2020, 2022)
6. Шаповалов (Канада) – 8-4 (2020-2022)
7. Щруф (Германия – – 7-5 (2020-2022)
8. Оже-Аласим (Канада) – 7-3 (2020, 2022).

Прочети:  Тарпишчев вече не иска да бъде капитан на националния отбор за Купа Дейвис

Финалът Испания-Канада ще се проведе в Неделя, 9 януари. Нито един от тези отбори все още не е победител в турнира. През 2020 г.основният трофей спечели Сърбия, през 2021 г.-Русия, така че ATP Cup сега ще има нов шампион.