Капитанът Винсент Абубакар реализира две дузпи, след като домакините от Камерун победиха Буркина Фасо с 2-1 в първия мач от финала за Купата на африканските нации в Яунде в неделя.

Буркина Фасо, които бяха без своя треньор Каму Мало и шестима играчи с положителна проба за COVID-19, раздадоха две тромави дузпи, след като Густаво Сангаре накара да замълчи публиката на домакините, оценена на около 45 000 фенове на новопостроения стадион Олембе, с първи гол в мача.

Програма за Купата на африканските нации, резултати и скоба
Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Футболната федерация на Буркина Фасо издаде официално писмо до Африканската футболна конфедерация (CAF) преди мача в протест срещу предполагаеми проблеми с програмата за тестване на COVID-19. Капитан Бертран Траоре каза пред ESPN, че смята, че ситуацията е "скандал".

В неделя Сангаре завърши с левия си крак на задната греда в 24-ата минута, за да даде на Буркинабе изненадваща преднина в срещата от група А, но след това Траоре и защитникът Исуфу Дайо дадоха дузпи в бърза последователност.

Абубакар, който беше част от отбора на Камерун, спечелил Купата на нациите през 2017 г. в съседен Габон , с апломб прибра и двата удара.

Траоре се хвърли неумело, за да хване Андре Замбо Ангуиса в 37-ата минута, но това бе дадено само като дузпа, след като алжирският съдия Мустафа Горбал провери с VAR.

Реферът обаче не се поколеба да присъди второто, тъй като ударът на Дайо извади крака на Ноухоу Толо, когато първото полувреме премина в добавеното време.

Голът на Буркина Фасо дойде след рядка грешка на вратаря на Камерун Андре Онана , който наскоро се завърна след деветмесечна забрана за наркотици, след като той излезе и пропусна центриране на Траоре, позволявайки на Сангаре да завърши експертно на задната греда.

Онана успя да компенсира това със спиране в упор от Сангаре в началото на второто полувреме, преди Абубакар да тръгне надолу в другия край при откъсване на Камерун, но се отклони леко в офсайд, преди топката да се отклони от него и да влезе в мрежата за възможен хеттрик.

Отнеха две минути на VAR, за да потвърди решението на линията.

Абубакар, който се оказваше опасен отдясно, имаше още една чудесна възможност за своя хеттрик в 14-та минута, но стреля отстрани от ъгъл.

Откриващата игра беше предшествана от цветна церемония по откриването, на фона на бурна подготовка за подготовката на турнира с 24 отбора навреме.

CAF миналия месец обмисляше отмяна на турнира и множеството случаи на COVID-19 продължиха да хвърлят сянка върху събитията.

Островите Кабо Верде и Етиопия трябва да играят във втория мач от група А по-късно в неделя на стадион Олембе.