Въпреки почивката във Висшата лига, европейският футболен уикенд далеч не беше скучен, с много точки за разговор от третия кръг на ФА Къп, германската Бундеслига, италианската Серия А и испанската Ла Лига. Имаше добро за Барселона и Борусия Дортмунд , лошо за Нюкасъл и просто грозно за Рома .

Ето Марк Огдън, Алекс Къркланд и Джеймс Тайлър с това, което трябва да знаете от цяла Европа.

Отидете на: Точки за говорене | Топ голове | Проблемни екипи | MVP за уикенда

Четири точки за разговор

Алвес показва, че все още го има

Когато Барселона преподписа с Дани Алвес , всички знаеха, че той има двойни роли, които трябва да изпълнява: мажоретен, вдигащ настроението тренировъчен модел за подражание, от една страна, и краткосрочно, рентабилно решение за краен защитник, от друга. Това, което не беше ясно, беше съотношението между двете. Щеше ли Алвес най-вече да донесе добри вибрации и мъдра стара глава на отбор, който отчаяно се нуждаеше и от двете? Или той всъщност все още може да направи осезаем, значителен принос на терена?

Съботното равенство 1-1 в Гранада , първият мач на Алвес от Ла Лига от 2016 г., даде категоричен отговор.

38-годишният, сега най-възрастният играч на Барса, категорично все още има каквото е необходимо, за да се състезава на това ниво и да ги направи по-добър отбор. Десният бек беше дългосрочен проблем за клуба – Оскар Мингеса , Роналд Араухо , Серхино Дест и Ерик Гарсия играха там под ръководството на Шави, със смесени резултати – и въпреки че Алвес няма да бъде ограничен до позицията, той даде силен аргумент тук, че е първи избор там през останалата част от сезона. Превъзходното подаване за гола на Луук де Йонг беше връхната точка, но неговото представяне беше убедително през цялото време, дори ако на Барса бяха отхвърлени трите точки от изравняването на Антонио Пуертас в 89-та минута.

Внимавайте за Алвес в Суперкупата Класико следващата седмица срещу стари врагове Реал Мадрид . – Къркланд

Борусия Дортмунд започва 2022 г. със същия хаос, който завършиха през 2021 г

Дортмунд са най-добрият „отбор на кефалите“ този сезон: всички бизнес отпред, абсолютно парти отзад. Тенденцията беше очевидна преди зимната пауза на Бундеслигата – поведете с 1-0 пред трудностите Херта Берлин , допуснаха три пъти за 18 минути, в крайна сметка загубиха с 3-2 – и тя продължи в събота в Айнтрахт Франкфурт , въпреки че този път те излезе в победния край на мач с пет гола, като отбеляза три собствени гола в 18 минути към края на второто полувреме, за да запази шест точки от лидера в лигата Байерн Мюнхен .

Като оставим настрана всички приказки за титлите, защото това изглежда като глупост предвид формата на Байерн, Дортмунд имаха късмет. Два бързи гола на Рафаел Сантос Боре поставиха отбора на Марко Роуз в яма на отчаянието, за всичко това до голяма степен и по тяхна вина. Отслабването в защита от дразнещ свободен удар позволи на Боре да нанесе удар под Грегор Кобел , докато неуспехът да изчисти центриране (и забавно отклонение) позволи на национала на Колумбия да премине спокойно във втората си част от мача. (Той почти имаше трета не след дълго, когато пасът на Махмуд Дахуд към Рафаел Герейро в крайна сметка вкара Боре във вратата, но той не можа да нанесе удара си в рамката.)

ГЛЕДАЙТЕ: Дортмунд пълно зашеметяващо завръщане (само за САЩ)

След 20 минути, атакуващият ентусиазъм на Дортмунд най-накрая щракна. Торган Азар нанесе удари отблизо, Джуд Белингам отбеляза идеалното центриране на Томас Мьоние и след едва една минута остана, Дахуд изкупи предишния си гаф с ударен удар от границата на наказателното поле. Резултатът и забавлението поддържат Дортмунд там, където искат да бъдат, но това е техният таван, докато играчите не оздравеят и тази защита получи рестартиране през януари. – Тайлър

Защо някои вратари просто трябва да се отърват!

Най-добрите отбори имат вратари, които са от решаващо значение при започването на атакуващи ходове, като играят топката отзад, но ФА Къп показа, че подобна тактика може да доведе до неудобство, ако участващият играч не е толкова талантлив като Едерсън , Марк- Андре тер Стеген или Мануел Нойер .

Доказателство А дойде, когато вратарят на Суиндън Таун Люис Уорд подари гол на Габриел Жезус от Манчестър Сити по време на поражението на отбора от Лига Втора с 4-1 срещу шампионите от Висшата лига, докато бившият вратар на Англия Джак Бътланд – рядко се появява за Кристъл Палас – – също беше уловен, когато беше лишен от Беник Афобе , който откри резултата за Милуол .

Започването на ходове близо до собствената ви цел е стратегия с висок риск, но може да донесе големи награди. Въпреки това, трябва да сте пазач от най-високо ниво, за да го правите последователно; по-малко талантливите, междувременно, трябва просто да играят на сигурно, вместо да се опитват да подражават на най-добрите в бизнеса. – Огдън

От Boreham Wood до Кеймбридж беше страхотен уикенд за купа

Безкрайното усещане за тетрис в европейския клубен календар беше засилено от пандемията на коронавирус, като цели турнири бяха разместени и отлагането наложи привидно безкраен цикъл от игри и принудителна ротация на отборите през последните 18 месеца. Беше трудно да се следи кой с кого играе, къде и в кой турнир! И все пак третият кръг на Английската ФА Къп прекъсна всичко това с брилянтен уикенд от разстройства, близки мачове между отборите от Висшата лига и врагове от по-ниските дивизии и много точки за разговор. Точно това, което бихте искали да отклоните ума си от мрачното време навън, наистина.

Ръководство за зрители на ESPN+: Ла Лига, Бундеслига, MLS, FA Cup и др
Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Забавлението започна рано в събота, когато Boreham Wood, отбор извън лигата извън английската професионална пирамида, повали отбор на две лиги над тях, АФК Уимбълдън, с два гола. (Присъства: не друг, а самият Тед Ласо , известен още като Джейсън Судейкис.) Оттам стана по-диво, когато Кеймбридж Юнайтед (16-то място в английската лига 1) отиде при новобогатия, супер-клуб-TBD Нюкасъл Юнайтед и спечели с 1-0 с слаб гол от Джо Айрънсайд и поредица от забележителни спасявания на Димитър Митов, които се оказаха достатъчни, за да разбият стремежите на свраките за бърза слава. (Поне сега най-богатият клуб в Англия – поне на хартия – може да се съсредоточи върху задачата да избегне изпадане?)

Имаше и мимолетни моменти на надежда – отборите от Лига 1 Шрусбъри Таун и Моркамб Юнайтед за кратко водеха с 1-0 в Ливърпул и Тотнъм, преди да загубят съответно с 4-1 и 3-1 – и голяма драма нагоре и надолу в списъка с мачове. Евертън се нуждаеше от допълнително време, за да победи второстепенния Хъл, докато отборът от Чемпиъншип Барнсли удържаше, за да победи с 5-4 над Бароу, петият най-лош отбор в английския професионален футбол. (О, и Куинс Парк Рейнджърс най-накрая се отказа от своите гости от по-ниско ниво, Ротъръм Юнайтед, 8-7 след дузпи.)

И накрая, за тези с носталгично настроение, победата на Стоук с 2:0 над Лейтън Ориент беше забележителна за дебюта на внука на Иън Райт (Райт беше легендарен нападател за Кристъл Палас и Арсенал през 90-те), но също и голове, идващи от Том Инс (баща му, Пол, беше икона в Манчестър Юнайтед ) и Тайрис Кембъл (син на Кевин, бивш нападател на Арсенал и Евертън).

Въпреки всички тревоги за задръстванията на мачове или елитните клубове, които не го приемат сериозно, FA Cup е жива и здрава, както винаги. Да живее ФА Къп. – Тайлър

Бонус тема за разговор: Рома отстъпва с 3-1, губи от Ювентус

Завръщането на Жозе Моуриньо в Серия А с Рома върви от лошо към по-лошо, като Ювентус постигна забележителна победа с 4-3 на Стадио Олимпико, въпреки че изостава с 3-1 след 21 минути до края.

Юве, който се премести на три точки от първите четири с победата си, преодоля загубата през първото полувреме след контузия на Федерико Киеза и червен картон в 81-ата минута за защитника Матийс де Лигт . Но докато завръщането на Ювентус беше невероятно, крахът на Рома е последната неуспех, претърпяна от Моуриньо, който беше нает от Джалороси миналото лято, за да върне клуба в Шампионската лига и да предизвика титлата в Серия А.

Рома вече е осми след три гола за седем минути на Ювентус. Лоренцо Пелегрини имаше шанса да грабне точка за Рома с дузпа в 83-та минута, само за да я спаси от вратаря на Юве Войцех Шчесни . Отборът на Моуриньо, който беше победен с 6-1 от норвежкия клуб Бодо Глимт в Конферентната лига Европа през октомври, сега взе само една точка от последните си три мача в лигата и изостава с девет точки от първите четири. – Огдън

Три гола, които трябва да се видят

Превъзходният удар на Олизе довежда до завръщането на Палас

След като Кристъл Палас изоставаше с 1-0 от лондонския съперник Милуол в третия кръг на ФА Къп, 20-годишният Майкъл Олис изигра ролята на променящ играта в опустошителното 12-минутно заклинание в The Den, като първо отбеляза изравнителен гол и след това сетъл до победителя за страната на Патрик Виейра.

Олизе, който се присъедини към Палас с ход от Рединг за £8,3 милиона миналото лято, изравни резултата в 46-та минута, когато, след като получи топката на границата на наказателното поле, той победи своя маркер с крачка, преди да извие левия крак стреля от далечната греда. Младежкото международно крило на Франция удари гредата с идентично усилие моменти по-късно, след което отправи точен центр за Жан-Филип Матета, за да оглави победителя на Палас.

Но целта на Олизе беше открояващият се момент в печелившото представяне, като левият му крак показваше техниката и точността, които обикновено свързвате с Мохамед Салах , Гарет Бейл или Бернардо Силва . – Огдън

Още една красавица от Бензема

301-ият гол на Карим Бензема за Реал Мадрид – удар в 88-ата минута, завършващ удобната победа с 4-1 над Валенсия в събота – не беше най-зрелищният или значим гол, който някога ще вкара. Но имаше нещо в икономичността на движението, лекотата и елегантността, с които той се отдръпна от маркера Хосе Гая, за да създаде време и пространство, преди да стреля покрай вратаря Джаспър Силесен , което го направи вълнуващо за гледане за първи път и още по-приятно на всяко следващо гледане.

Бензема е на път за най-добрия си голмайсторски сезон – той вече има 17 в 20 мача в лигата и никога не е отбелязал повече от 24 в цяла кампания – и това може дори да не влезе в топ пет. Но това не го прави по-малко специален. Каква привилегия да го гледам всяка седмица. – Къркланд

Поклони се, Кайде Гордън

Червените се поклатиха малко през празничния период, отборът удари с положителни тестове за COVID-19 и суперзвезди се отправиха към Купата на африканските нации, но неделната победа с 4-1 над Шрусбъри в третия кръг на ФА Къп изглеждаше като завръщане към нормално. И все пак нямаше нищо скучно в първия гол на Гордън за червените, което го направи вторият най-млад голмайстор на клуба за всички времена . Само на 17 години, 96 дни млад, Гордън показа забележителна зрялост и уравновесеност, за да контролира остро ниско центриране на Конър Брадли , да избяга от няколко защитници, да прехвърли топката върху левия си крак и да удари топката отвъд Марко Морози.

Проницателните фенове на Ливърпул ще се надяват, че това е първият от много, много други за клуба, такова беше вълнението около напредъка му откакто пристигна от Дерби Каунти преди година. – Тайлър

Два отбора, които трябва да се притесняват

Бедният, горкият Леванте

Помислете за феновете на Леванте. Преди съботната победа с 2:0 над Реал Майорка , те не бяха виждали своя отбор да вземе три точки в Ла Лига в продължение на девет дълги, болезнени месеца. От април те са наблюдавали 16 загуби и 11 равенства при трима различни мениджъри. Така разбираемо, катарсичното облекчение, когато голът на Хосе Моралес в 97-та минута осигури дългоочакваната победа, беше осезаемо. Телевизионните камери показаха ликуващи служители и резерви, които празнуват на пейката, сякаш току-що са спечелили финал за купата или са избягали от изпадане, и кой може да ги вини?

Но не са, разбира се. Леванте все още е в дълбоки, дълбоки проблеми, все още на дъното на Ла Лига с само 11 точки от 20 мача. Последният им треньор, младият, харизматичен Алесио Лиши, познава клуба отвътре – и спаси резервния си отбор от изпадане при още по-тежки обстоятелства миналия сезон – но спасяването им се чувства като задача за посинял ветеран, а не за 36 -годишен на първата си старша работа. Но каква история би била, ако той докаже, че съмняващите се грешат. – Къркланд

Нюкасъл Юнайтед има още далеч

Прагматичен поглед върху поражението на Нюкасъл Юнайтед в третия кръг на ФА Къп срещу Кеймбридж от Лига Първа би било да предположи, че Еди Хоу вече може да се съсредоточи единствено върху единственото нещо, което има значение този сезон: избягването на изпадане от Висшата лига.

Две отлагания през последните седмици заради COVID-19 оставиха Нюкасъл с решаващи мачове в лигата, които трябва да пренаредят, така че отсъствието от ФА Къп гарантира, че ще избегнат заплахата от натрупване на мачове, което усложнява битката им за изпадане. Но обратната страна е, че Нюкасъл вече загуби възможност да изгради увереност и инерция, като се впусна в бягане за купа.

ГЛЕДАЙТЕ: Първа лига Кеймбридж изхвърля Нюкасъл от FA Cup (само за САЩ)

Сейнт Джеймс Парк беше пълен в събота за гостуването на отбор от две дивизии по-надолу по футболната пирамида и невероятното присъствие на фенове подчертава отчаянието за печеливш отбор. Ако бяха успели да впрегнат чувството за добро настроение от бягането за купа, Нюкасъл можеше да си даде платформа, върху която да надграждат, но след унижението, че са в края на шокиращо поражение с 1-0, всеки мач между сега и краят на сезона ще бъде свързан с източващия натиск от борбата за оцеляване.

Нюкасъл изостава с две точки от Уотфорд , който е на четвърто дъно, който играе мач по-малко, а след това има тревожна разлика от осем точки между тях и Лийдс. Избягването на изпадане вече щеше да бъде трудно, но излизането от ФА Къп не го прави по-лесно. – Огдън

MVP за уикенда

Ернандес прави шоу за Милан

Милан е изправен пред битка да задържи левия бек Тео Ернандес този месец, като Челси е един от клубовете, който обмисля преминаване към френския национал и той показа защо е толкова търсен с печеливш мач в неделната серия 3-0 Победа във Венеция .

24-годишният футболист отбеляза два пъти при победата на Stadio Pier Luigi Penzo, която изведе росонерите на върха на таблицата преди сблъсъка на Интер Милано с Лацио на Сан Сиро.

Ернандес е мощно присъствие отляво и той доминира срещу Венеция, като с лекота отклони вниманието на защитника Паскуале Мазоки , когато нахлу в наказателното поле, за да вкара първия си и втория гол на Милан, две минути след второто полувреме. След това френският национал отбеляза втория си гол от дузпа в 59-та минута, след като видя, че Михаел Свобода от Венеция беше изгонен заради изстрела му отблизо, което доведе до отсъждане на точков удар.

Въпреки че се изправи срещу експерта по дузпи Серхио Ромеро във вратата на Венеция, Ернандес победи бившия вратар на Манчестър Юнайтед с точен удар, който се сгуши в горния ъгъл.

Милан гони първа титла от Серия А от 2011 г. този сезон и Ернандес ще бъде решаващ елемент от отбора на Стефано Пиоли през втората половина на кампанията. Те просто трябва да се уверят, че могат да устоят на всички опити да го отведат по време на трансферния прозорец. – Огдън