Сенегал Садио Мане реализира дузпа в седем минути в допълнителното време, за да даде на фаворитите преди турнира победа с 1:0 над Зимбабве в началото на кампанията им за Купата на африканските нации в Бафусам в понеделник.

Защитникът на Зимбабве Келвин Мадзонгве беше наказан за блокиране на удар с ръка, протегната встрани от тялото в наказателното поле, в сърцераздирателен обрат на събитията за негова страна, тъй като те бяха на прага на разстройство в началото на действие от група В.

Сенегал е най-добре класираният отбор в Африка, но имаше само 18 играчи на разположение за първия си групов мач поради коронавируса и контузията и въпреки лъвския дял от притежанието и възможностите дадоха хладно представяне.

Булайе Диа от Сенегал стреля точно встрани от вратата на Зимбабве след 40 секунди, което предполага, че мачът може да се окаже едностранен. Това обаче доказа всичко друго, но тъй като Зимбабве дойде в рамките на секунди от неочакван момент.

Мане направи едно предприемчиво движение по левия фланг, като измамно проби път покрай двама защитници, но след това удари под ъгъл право към вратаря Петрос Мхари в 24-ата минута.

Капитанът Idrissa Gueye направи най-доброто усилие за Сенегал в седем минути след полувремето само с вратаря за победа, но първото му докосване беше твърде тежко, тъй като той се стабилизира за удар и възможността беше пропусната.

В рамките на 20 минути до края на срещата защитникът на Сенегал Абду Диало се доближи с удар с глава от пряк свободен удар, изстрелвайки малко над гредата.

Зимбабве беше ограничено до шепа шансове за контраатака и възможности за сет, най-доброто от които техният капитан Ноулидж Мусона пропиля, като го прехвърли над върха.

Те бяха заплашени от изключване преди турнира от ФИФА, която предупреди за забрана, след като Футболната асоциация на Зимбабве беше разпусната от правителството, след обвинения в измама, но крайният срок за възстановяване на изпълнителната власт на асоциацията изтече без никакви действия.

Гвинея и Малави се срещат по-късно в понеделник също в Бафусам във втория мач от група В.