МАНЧЕСТЪР, Англия – Имаше шок от ФА Къп на Олд Трафорд в понеделник вечерта, когато Манчестър Юнайтед по някакъв начин успя да се задържи срещу Астън Вила , преодолявайки равенството в третия кръг с победа с 1-0. Отборът на Стивън Джерард има изключени два гола – един след продължителна VAR спиране – удари напречната греда и принуди Давид де Хеа да направи две впечатляващи спасявания, но бяха отменени от ранния удар с глава на Скот Мактоминей.

Мактоминей беше избран за човек на мача, но конкуренцията за наградата беше много малка. Юнайтед, който се бори с топката и без нея, не играе добре и Вила с нетърпение очаква срещата на двата отбора отново във Висшата лига в събота. Мидълзбро, който чака в четвъртия рунд, също ще облизва устните си.

Ръководство за зрители на ESPN+: Ла Лига, Бундеслига, MLS, FA Cup и др
Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

„Да кажа, че това беше перфектен мач, никой не би повярвал. Разбира се, че не беше“, каза след това мениджърът на Юнайтед Ралф Рангник. „Все още имаме доста неща, в които можем да се подобрим, но чистата мрежа беше важна днес и работихме заедно. Все още много неща да подобрим, но е по-лесно да направим това с победа с 1:0.

"Борихме се добре като отбор заедно, когато беше важно. В крайна сметка това беше добра победа. Това беше нашата цел, да продължим към следващия кръг."

Юнайтед, без контузения Кристиано Роналдо , бяха надиграни до такава степен, че след 65 минути статистиката показа, че владееха едва 37%. Когато имаха топката, тя беше пропиляна. Пас след пас се изплъзваха покрай целта си, намирайки бяла риза на Вила или рекламните табла. Толкова за Рангник, който помага на Юнайтед да контролира мачовете. В него се казваше всичко, че след 20 минути до края, германецът беше принуден да замени своя нападател Единсон Кавани с халфа Дони ван де Беек .

Когато излезе последният съдийски сигнал, Мейсън Гринууд и Люк Шоу паднаха на пода. Виктор Линделоф се отпусна. Не беше изненадващо, като се има предвид колко голяма част от нощта беше прекарана в преследване на сенките. Мактоминей, заедно с Рафаел Варан , беше един от малкото, които се появиха с някаква заслуга, а не само защото отбеляза единствения гол, както направи срещу Уотфорд в третия кръг миналия сезон. Още в първата минута той се впусна в ударно предизвикателство на тъчлинията пред Джерард, което предизвика аплодисменти от Рангник. След като удари с глава в праскова центриране на Фред в осмата минута, той беше аут първи, за да блокира удара на Джейкъб Рамзи , а когато Маркъс Рашфорд изби шанс малко преди полувремето, той беше най-бърз към пропуснатата топка на ръба от наказателното поле, прехвърляйки двама защитници на Вила.

Мактоминей може да няма спонсорите, бързащи да дадат парите си или десетки милиони последователи в социалните медии, но той е надежден и функционален и Юнайтед може да използва част от това точно сега. Когато той беше обявен за играч на мача, това предизвика най-големия рев на вечерта.

Минути по-рано се чуха силни стенания, когато Рашфорд, отново неспособен, изглежда спря въпреки удара на Мейсън Гринууд, който се отби в зоната на Емилиано Мартинес . Рашфорд и Фред бяха сред играчите, които решиха да се обърнат към социалните медии, за да отвърнат на съобщенията за вълнения в съблекалнята след поражението с 1:0 от Уулвс миналата седмица. Мактоминей говори на терена.

Преди началото на трибуните беше разкрит банер със снимки на бившите капитани Брайън Робсън, Ерик Кантона и Рой Кийн, заедно с думата „стандарти“. Ако не друго, Мактоминей поне има същата сила и решителност. Отстранен заради гостуването на Юнайтед във Вила Парк този уикенд, той ще бъде голям пропуск.

„Той е момче от академията, енергията му е невероятна“, каза Рангник. "Сега той също започва да бележи голове, а също и с някои лидерски умения. Няма да се изненадам, ако след няколко години той ще бъде капитан на този отбор."

Вила загуби последните си шест мача за ФА Къп, но тук заслужаваха повече. Джерард, подиграван безмилостно през цялото време, беше оставен да съжалява за решението да отхвърли гола на Дани Ингс през второто полувреме, след като Рамзи се върна от офсайд позиция, за да блокира Кавани, когато ударът от свободен удар на Джон Макгин влезе в наказателното поле. На рефера Майкъл Оливър и VAR Дарън Ингланд бяха нужни почти четири минути, за да стигнат до заключението, че голът не трябва да стои.

„Те са разгледали две или три неща в него“, каза Джерард. „Когато VAR има и те вземат решение, трябва да го приемете. Нищо не можете да направите, за да го промените. Лесният изход е да обвинявате късмета и длъжностните лица, ние няма да направим това.

"Трябва да се съсредоточим върху други неща, а не върху VAR. Това не е причината да загубим. Доминирахме в големи части, но не бяхме достатъчно безмилостни."

Въпреки резултата и поредното ранно напускане на ФА Къп, Джерард каза, че не може да има "няма оплаквания" от представянето на Вила. Междувременно Рангник остана с повече въпроси, отколкото отговори преди поредния сблъсък с Вила в събота.