Отличният гол на Келечи Ихеаначо в първото полувреме донесе на Нигерия заслужена победа с 1:0 над Египет, който е по-нисък от номиналното ниво в сблъсъка от група D за Купата на африканските нации в Гаруа във вторник.

Ихеаначо се разби с полуволей от границата на наказателното поле в горния ъгъл след 30 минути, за да уреди състезанието, но Нигерия трябваше да добави поне още няколко гола в най-доброто представяне на отбор на финалите досега и предупреждение към техните съперници.

Поточно предаване на ESPN FC Daily на ESPN+ (само за САЩ)
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Египет не успя да превключи от първа скорост и не можа да вкара талисман нападателят Мохамед Салах в играта, тъй като той изряза изолирана фигура отпред, гладен за обслужване и качеството около него, за да окаже влияние.

Вторият мач от група D ще се играе по-късно във вторник, когато Судан се изправи срещу Гвинея Бисау на същото място.

Египет беше разтревожен от ранната загуба на десния бек Акрам Тауфик от контузия през първите 10 минути и той изглеждаше в някакво бедствие, тъй като му помогнаха да напусне терена.

Отсъствието му означаваше, че Нигерия намери много радост по този фланг, като електрическият Мозес Саймън печели и постоянна тревога за египтяните.

Саймън видя първия гол, когато намери място в наказателното поле, но тъй като ъгълът се стесняваше, можеше да стреля само в страничната мрежа.

Но малко след това Нигерия беше напред и отново ходът започна с него. Ихеаначо осигури величествения финал, който остави египетския вратар Мохамед Ел Шенауи без шанс.

Всеки път, когато топката отиваше близо до Салах, той беше заобиколен от двама или трима защитници, но Египет не можеше да изработи пространството, което им осигури удвояването на Нигерия при преднината им.

Нигерия удари напречната греда в началото на втория период, когато ударът с глава на Тайво Авонийи отблизо бе насочен към рамката на вратата от Ел Шенауи, преди Ихеаначо пропусна страхотен шанс да удвои предимството, когато топката падна към него в акра пространство в кутия, но лошо първо докосване го подведе.

Салах най-накрая видя гол в 70-та минута, но под натиска на двама защитници и вратаря не успя да накара усилията си.

Нигерия продължи да изглежда най-вероятно да вкара гол и темпото на техните крила и крайни защитници разтягаше по-пешеходните египтяни в редица случаи.