AFCON изпадна във фарс в сряда, след като реферът на два пъти свири за пълен работен ден преди изиграването на 90 минути, като Тунис отказа да се върне на терена 40 минути по-късно в знак на протест, въпреки че загуби с 1-0 от Мали .

Нападателят на Мали Ибрахима Коне реализира дузпа през второто полувреме, за да подкрепи победата с 1:0 над Тунис, който пропусна собствен удар на място в мач от група F, който завърши с противоречия.

Скоба за Купата на африканските нации и график на мачовете
– Купата на Африканските нации: Всичко, което трябва да знаете
Класиране на екипите на AFCON: Кой има най-добрата фланелка?
– Нямате ESPN? Получете незабавен достъп

Това беше история за две дузпи, когато Коне реализира опита си след игра с ръка, но Уахби Хазри от Тунис не можа да последва примера му, тъй като неговият удар бе спасен от вратаря на Мали Ибрахим Мункоро в 13 минути след време.

Реферът от Замбия Джани Сиказве първоначално свири за края на мача с 85 минути на часовника, като времето му беше очевидно лошо. Но след като се поправи, той все пак приключи мача в 90-ата минута, въпреки редица прекъсвания през второто полувреме, включително две проверки на VAR.

Резултатът следва тенденцията от победи с 1-0 на финалите, като това е седмата от 10-те изиграни мача до момента. Вторият мач от група F ще се играе по-късно в сряда между Мавритания и Гамбия .

След скучно първо полувреме Мали започна блестящо второто и само след минута получи дузпа, когато ударът на Бубакар Кики Куяте попадна в ръката на Елиес Схири, когато халфът на Тунис обърна гръб на топката.

Kone се засили, за да реализира лесно дузпата и да даде преднина на своята страна.

Дилън Брон форсира първо спасяване на вратаря на Мали Мункоро с 35 ярда, който беше изтласкан за корнер, но Тунис имаше още по-добър шанс да изравни.

Този път с топката се справи Муса Дженепо и след консултация с VAR, Сиказве отсъди точков удар.

Но жестокият удар на Khazri беше отстранен от Mounkoro, когато вратарят направи отлично спиране.

Мали завърши мача с 10 играчи след тежък червен картон за Ел Билал Туре, когато той се бори за топката с Дилън Брон и закъсня малко.

Сиказве, който ръководеше Световното първенство по футбол през 2018 г. в Русия, вече беше избухнал веднъж за пълно време дотогава, като времето му оставаше с поне пет минути.

И когато той приключи играта отново, преди часовникът да изтече до 90 минути, тунизийската скамейка избухна в ярост и се втурна на терена, за да се изправи срещу него, когато избухнаха сбивания.